תפריט

הסכם ממון, לא לעשירים בלבד! למי כדאי לעשות הסכם ממון? מה ההבדל בין הסכם ממון טרום נישואין והסכם ממון לאחר הנישואין? הנה חמש עובדות שחשוב לדעת:

 1. מהו הסכם ממון?
  הסכם ממון מוגדר בחוק יחסי ממון בין בני זוג. ההסכם חל בין בני זוג נשואים שנישאו לאחר יום 1.1.1974. הסכם ממון חייב לקבל אישור של בית משפט או בית דין דתי, ואם נחתם לפני הנישואין יכול לקבל את אישורו על-ידי עורך הנישואין או נוטריון.
 2. סוגי הסכמי ממון בישראל 
  בארץ קיימים כמה סוגים של הסכמי ממון שנקבעים בהתאם לסטטוס המשפטי של הצדדים או מועד עריכת ההסכם:
  • הסכם ממון לפני נישואין
  • הסכם ממון במהלך הנישואין (שיכול להיות חלק מהסכם גירושין או מהסכם שלום בית, אבל יכול גם לעמוד בפני עצמו ולעסוק רק בענייני הרכוש של בני הזוג)
  • הסכם ממון בין ידועים בציבור (שנקרא גם: הסכם חיים משותפים - שכולל גם הסכם בין בני זוג חד-מיניים, ויכול להיות חלק מהסכם לחיים משותפים)
 3. מה כולל הסכם ממון?
  לפי חוק יחסי ממון, מי שלא ערך הסכם יחול עליו הסדר איזון המשאבים הקבוע בסעיף 5 לחוק. סעיף זה קובע כי כל אחד מבני הזוג הוא הבעלים של הרכוש שעל שמו. עם פקיעת הנישואין יערך איזון משאבים, שמתייחס למה שנוצר ונצבר בתקופת הנישואין - ואיננו כולל רכוש שהיה בבעלות מי מהצדדים לפני הנישואין, רכוש שהתקבל בירושה או מתנה, ורכוש שהוסכם ששוויו לא יאוזן. הסכם מקצועי וחוקי בהחלט מעניק שקט נפשי ומאפשר לקבוע מראש הסדרים ועקרונות מושכלים והוגנים, שמתווים את מערך היחסים המשפטי והכלכלי, במקרה של פרידה.
  מובן שכל מקרה לגופו: לא דין זוג צעיר שהחל את חייו המשותפים בלא כלום, לזוג שאחד הצדדים מגיע עם רכוש, או צפוי לקבל רכוש, ואלה שונים מזוג שהזוגיות שלהם היא "פרק ב'", או זוג ב"גיל השלישי". עריכת הסכם ממון מאפשר לייצר מענה יצירתי והוגן בפלטפורמה משפטית, שמקובל על שני בני הזוג, ומתאים לנסיבות המיוחדות שלהם.
 4. במה שונה הסכם ממון, מצוואה או הסכם גירושין?
  הסכם ממון נערך כאשר בני הזוג נמצאים בתחילת הקשר או במהלכו - כאשר לא בהכרח נשקפת פרידה, וגם כשאין כוונה לסיים את הקשר והאווירה טובה. מכאן נובע המקור לפרגון ולדאגה לבן או בת הזוג, לרוב הצד אשר מגיע אל הקשר בדלות אמצעים יחסית. החוק קובע כי: "עם פקיעת הנישואין עקב גירושין או עקב מותו של בן זוג זכאי כל אחד מבני הזוג למחצית שווים של כלל נכסי בני הזוג, למעט [...]". הדרך הבטוחה היחידה למצב מוסכם שנוגד את לשון החוק ולהגן בהפרדה על נכסי כל אחד מבני הזוג (למען עצמו, במקרה של פרידה או למען יורשיו) היא בעריכת הסכם ממון.
 5. כיצד מאשרים הסכם ממון?
  הסכם בין בני זוג נשואים, או כאלה שעומדים להינשא, חייב להיעשות בכתב ולקבל אישור של בית המשפט או בית דין רבני. הסכם שנעשה לפני הנישואין ניתן לאשר בפני נוטריון או עורך הנישואין, ללא צורך בפנייה לערכאות משפטיות. הסכם בין ידועים בציבור (הסכם חיים משותפים), לרבות בני זוג חד-מיניים, אין חובה לאשר בבית המשפט. מספיק לערוך הסכם ולחתום עליו כדי שיהיה תקף ומחייב מבחינה חוזית, לכל דבר ועניין. יחד עם זאת, ניתן לאשר הסכמים כאלה כיום גם בבית המשפט לענייני משפחה, ולהסכם כזה ישנו תוקף של פסק דין.

אשמח לעמוד לרשותכם בכל שאלה הסכם ממון והסכם זוגיות. אני כאן, בשבילכם.

הסכמים לחיים משותפים וחתונות אלטרנטיביות

אנחנו יודעים גם לחבר בין בני זוג! מזל טוב! בשעה טובה, החלטתם לקשור את גורלכם וחייכם בגורל בחיר או בחירת לבכם, ומכל סיבה שהיא - אתם בוחרים שלא למסד את הקשר באמצעות נישואין.

sphone icon072-222-0630

fax icon072-222-0631

location iconבית סילבר, אבא הלל 7, רמת גן 5252204

 

 

google plus iconlinkdin iconfacebook icon 

בבקשה הזן את שמך המלא!
יש להזין מספרים בלבד!
נא להזין כתובת מייל תקנית!
Invalid Input