תפריט

"צוואה", במובן הכללי, היא כל אמירה או ציווי אשר מבקש ומצפה אדם שיעשה למענו או בענייניו לאחר מותו. במובן המשפטי, "צוואה" היא מסמך משפטי בו מורה אדם מה ייעשה ברכושו לאחר מותו, אשר יהא בר-תוקף - אם נעשה באחת הדרכים הקבועות בדין, ולא נפל בו פגם שלא ניתן לתיקון. חוק יסוד "כבוד האדם וחירותו" מכיר בזכות הקניין כזכות יסוד מוגנת. הדין מכיר, כמובן, באמת אנושית בסיסית כי זמן חיי האדם קצוב, ולפיכך יש צורך בהסדר חוקי שקובע מה יעשה עם רכוש האדם (המכונה עיזבון) לאחר פטירתו. (מתוך ויקיפדיה).

טוב, אנחנו מבינים מהי צוואה, נכון? אבל מדוע כדאי לערוך צוואה בהקדם? ומהי צוואה הדדית?

אנחנו, כבני אדם, נוהגים לחמוק מעיסוק במוות של עצמנו, באופן טבעי. בואו נעצור לרגע ונחשוב מה יכול לקרות במשפחה שלנו, שאנחנו כל כך אוהבים, לאחר מותנו, אם לא טרחנו לערוך צוואה:

ניקח את משה, לדוגמא. משה עבד קשה כל חייו, נתן לילדים, שמח כשהם גדלו, חיתן את בנו ושתי בנותיו וחי עם רעייתו, שמחה, בשמחה ובאהבה בבית שבנו במו ידיהם. רצה הגורל ומשה שלנו לקה בלבו, במפתיע, ונפרד מאיתנו.

בתום השבעה מתכנסים הבן והבנות בביתם של משה ושמחה, עם בחירי ובחירת לבם ומתחילים לדבר. מה יהיה עכשיו? מה עושים עם הדירה? המכונית? קרן הפנסיה? הרכוש שנצבר? הדירה בבאר שבע שמשה השכיר לזוג הצעיר והנחמד? משה לא השאיר צוואה והחוק אומר ש 50% מכל הרכוש המשותף שייך לשמחה - והיתרה מתחלקת בין הילדים.
הבת הגדולה צריכה לשלם עכשיו על בר המצווה של הבן שלה, הבן מתכוון להתחיל ללמוד והבת הקטנה, רוצה לצאת לירח דבש מהאגדות ולקנות מכונית. לכל אחד יש דרישות, בקשות ורצונות.

שמחה מוצאת את עצמה בביתה הריק, לבדה, כל פינה מזכירה לה את משה וקשה לה, מאוד. היא מבקשת למכור את הבית ולעבור לבית אחר, נטול זיכרונות.

ומה עכשיו? הילדים לא מצליחים להגיע להסכמות - ולפתע נוספו לשמחה שלנו שלושה שותפים חוקיים לכל הרכוש שצברה בחייה.

הדילמות ברורות, נכון? אתם מצליחים לצפות מראש את האסון המשפחתי שיכול להיווצר פה?

המצב הזה יכול להימנע די בקלות: בואו נחזור לרגע בזמן, משה בחיים ומזמין את שמחה לפגישה נעימה אצלנו במשרד. אנחנו יושבים בנחת, בצורה רגועה ומפוכחת, שותים קפה ומדברים על ההווה והעתיד. אנחנו מתחילים בהכנת צוואה. למשל, משה יכול לקבוע כי שמחה שלנו תוכל לגור בדירה כל ימי חייה, ואף להחליפה באחרת (ואפשר לעשות זאת תוך הגנה על זכויות עתידיות של הילדים) - וכל עוד תבחר להמשיך ולהשכיר את הדירה בבאר שבע - דמי השכירות יהיו שייכים לה. הקצבה החודשית של ביטוח החיים וקצבת השארים מהביטוח הלאומי יועברו אליה - והיא תוכל להתקיים בכבוד, באופן עצמאי.

ואז אנחנו נפנים למחשבה רחוקה יותר. משה ושמחה מכירים את הילדים, דואגים להם ואוהבים אותם, ומבקשים למנוע צרות מיותרות שיכולות לצוץ ביניהם. הם מכריזים על אופן חלוקת הרכוש - בין אם שווה בשווה או באופן שונה לפי צרכי היורש, מה מגיע לכל אחד ומה, אולי, עובר לנכדים.

אנחנו מצליחים, בבנייה צלולה ורגועה של מסמך משפטי אחד, להגן על המשפחה בעתיד ולהבטיח שלום בית.

אז מה אתם אומרים? שווה את המאמץ, נכון?

בואו ניקח לדוגמא את שושנה ושמעון. זוג בשנות ה- 40 המוקדמות לחייהם, יש להם שני ילדים בני 12 ו – 14, דירה נחמדה עם משכנתא, כמו רוב עם ישראל. אף אחד מהם לא חשב לרגע לעשות צוואה. יום אחד שושנה לא חזרה הביתה מהעבודה. לאחר שעות של דאגה מטורפת, ונסיונות חוזרים ונשנים להשיג אותה בטלפון הנייד, קיבל שמעון את הבשורה המרה על תאונת הדרכים שהשאירה אותו עם שני הילדים ובלי אשתו האהובה. ביטוח החיים כיסה את המשכנתא, אבל החיים בדירה שהייתה משותפת הפכו קשים מנשוא. גם לילדים קשה מאד. שמעון החליט להתחיל מחדש במקום אחר. הוא רוצה למכור את הדירה ולקנות אחרת. אבל הדירה אינה רק של שמעון. את מחצית מחלקה של שושנה יורשים הילדים. ומכיוון שהם קטינים, אי אפשר למכור את הדירה בלי צו בית משפט. ובית המשפט לא יאשר את המכירה אם לא יובטח שחלקם של הקטינים נשמר עבורם. מסובך? נכון.

שמעון ושושנה היו יכולים לערוך צוואות. לשבת יחד, לחשוב מה יכול להשתבש בחיים, ומה היינו רוצים שיקרה. האם אנחנו רוצים שבן הזוג לבדו ירש את הדירה? אולי אנחנו מעדיפים לאפשר לבן הזוג את החופש למכור את הדירה, אבל להבטיח את חלקם העתידי של הקטינים, אותו יקבלו בעתיד. אפשר למצוא מנגנון שיבטיח זאת, בלי להגביל את המכירה.

אשמח לעמוד לרשותכם בכל שאלה בענייני צוואה, צוואות וצוואה הדדית. אני כאן, בשבילכם.

הסכמים לחיים משותפים וחתונות אלטרנטיביות

אנחנו יודעים גם לחבר בין בני זוג! מזל טוב! בשעה טובה, החלטתם לקשור את גורלכם וחייכם בגורל בחיר או בחירת לבכם, ומכל סיבה שהיא - אתם בוחרים שלא למסד את הקשר באמצעות נישואין.

sphone icon072-222-0630

fax icon072-222-0631

location iconבית סילבר, אבא הלל 7, רמת גן 5252204

 

 

google plus iconlinkdin iconfacebook icon 

בבקשה הזן את שמך המלא!
יש להזין מספרים בלבד!
נא להזין כתובת מייל תקנית!
Invalid Input